Aby zadać pytanie konsultantowi - trzeba zarejestrowac się w portalu TacyJakJa.pl

zarejestruj się bezpłatnie


Dr n. med. Agata Bednarek
Aby zadać pytanie konsultantowi - trzeba zarejestrowac się w portalu TacyJakJa.pl

zarejestruj się bezpłatnie


Dr n. med. Elżbieta Skorupska

Monitoruj leczenie MIZS

E-dzienniczki MIZS

Monitorowanie aktywności MIZS oraz skuteczności leczenia daje możliwość śledzenia przebiegu choroby w dłuższej perspektywie czasowej. Nie chodzi o pojedynczy zapis , ale o dynamikę zmian i współwystępowanie pewnych objawów. Taka relacja jest ważną informacją od rodziców (lub chorego) dla lekarza. W razie utrzymującej się aktywności choroby - leczenie będzie wymagało zmiany.
Wykładnikami aktywności choroby jest liczba zajętych stawów, natężenie bólu, czas trwania sztywności porannej stawów, pojawienie się dodatkowych objawów ze strony narządu wzroku, wysypki lub gorączki. Do tego mogą okazać się pomocne dostępne w TacyJakJa.pl anonimowe e-dzienniczki MIZS, które są rodzajem kwestionariusza do okresowego wypełnienia. Zaznaczone odpowiedzi przekształcają się w wykresy i i tabelki, na których widać dynamikę i kierunek choroby oraz skuteczność dobranego leczenia. Na wykresach dzienniczka dobrze widać korelacje objawów z leczeniem, jeśli wpisy robione są w miarę regularnie (raz na miesiąc i zawsze w razie zaostrzenia choroby).

W naszych e-dzienniczkach rodzice dzieci z MIZS mogą monitorować dowolnie wybrane parametry:

  1. Liczbę zajętych stawów (ból, obrzęk, ucieplenie) oraz liczbę stawów z ograniczonym zakresem ruchu
  2. Oceniać nasilenie bólu i czas trwania sztywności porannej
  3. Oceniać ogólną aktywność choroby u dziecka według skali VAS
  4. Notować występowanie dodatkowych objawów: gorączka, wysypka, zapalenie błony naczyniowej oka, pogorszenie jakości poruszania się, złe samopoczucie, uczucie zmęczenia, płaczliwość i rozdrażnienie dziecka
  5. Obserwować wzrastanie dziecka na siatkach centylowych
  6. Notować stosowane leczenie:
    • Stosowane leki i objawy obserwowane w czasie leczenia
    • Rehabilitacja

Podobne parametry mogą notować dorośli chorzy na MIZS, a zamiast siatek centylowych proponujemy obliczenie wskaźnika BMI (według wagi i wzrostu) oraz ocenę samopoczucia według skali WHO-5.

Prowadzone e-dzienniczki można wydrukować w dowolnym zakresie dat i zabrać ze sobą na okresową wizytę u lekarza. Pomogą one sprawnie zrelacjonować lekarzowi przebieg choroby od ostatniego spotkania.

Lekarz prowadzi w swojej dokumentacji monitorowanie procesu leczenia w postaci wyników badań krwi (morfologia, funkcje nerek, wątroby, OB, CPR) oraz badań ogólnych moczu, które przeprowadza się co 2-4-6 tygodni . Niezmiernie ważne są okresowe wizyty u okulisty. Raz na rok dziecko powinno mieć także wykonane USG brzucha, ECHO serca i badania płuc.

Dr n. med. Zbigniew ŻuberZarejestruj się bezpłatnie

Dzisiaj jest 1538 dzień działania MIZS / TacyJakJa.pl

Zanotowaliśmy 1251527 odsłon

Choroby

Depresja/Chad Padaczka Astma Niedobór wzrostu Po kryzysie psychotycznym Stwardnienie rozsiane Reumat. zapalenie stawów Reumatyzm u dzieci MIZS