Aby zadać pytanie konsultantowi - trzeba zarejestrowac się w portalu TacyJakJa.pl

zarejestruj się bezpłatnie


Dr n. med. Agata Bednarek
Aby zadać pytanie konsultantowi - trzeba zarejestrowac się w portalu TacyJakJa.pl

zarejestruj się bezpłatnie


Dr n. med. Elżbieta Skorupska

Monitoruj swój stan psychiczny

Monitoruj swój stan psychiczny i nastrój z TacyJakJa.pl...

Lekarz (terapeuta) często niesłusznie uważa, że stan psychiczny w jakim pacjent jest podczas wizyty, to typowy stan w którym pacjent ostatnio się znajduje. Tymczasem sam fakt pójścia na wizytę oraz związane z tym niespecyficzne czynniki (np. w pobliżu gabinetu jest fajny sklep w którym można niedrogo kupić coś naprawdę, naprawdę fajnego i niedrogo!!), a także np. takie okoliczności jak termin wizyty (rano czy wieczorem, poniedziałek czy piątek) mogą mieć bardzo silny wpływ na „chwilowy stan pacjenta”.

Oczywiście każdy może oceniać swój nastrój używając elektronicznego dzienniczka, jaki tutaj oferujemy. Trzeba jednak pamiętać, że sam fakt, iż człowiek ocenia swój nastrój jako zły, albo nawet bardzo zły, wcale jeszcze nie znaczy, że osoba ta choruje na depresję. Jest bardzo wiele sytuacji życiowych, w których czujemy się smutni, czasem nawet tak smutni "jak nigdy dotąd", jednak o tym, czy smutek ten ma charakter chorobliwy, inaczej mówiąc czy jest chorobą musi zdecydować lekarz, i to najlepiej lekarz psychiatra. Nie ma żadnego "cudownego" sposobu, żeby samemu sobie rozpoznać depresję. Różne ankiety drukowane w gazetach i publikowane w internecie mogą być dość pożyteczne, ale w żadnym wypadku nie pozwalają na rozpoznawanie chorób i odróżnianie ich od stanów, które chorobami nie są, chociaż są do chorób podobne. Może się zdarzyć, że czytając opis czyjejś choroby, np. depresji, myślimy sobie "o, ze mną jest tak samo!". Możliwe, że rzeczywiście jest podobnie (choć naprawdę mało prawdopodobne, żeby było "tak samo"), ale to jeszcze wcale nie znaczy, że chorujemy na tę samą chorobę co osoba z którą się utożsamiliśmy.

A zatem: ten portal jest przeznaczony głównie dla osób, u których zaburzenia afektywne (depresja lub choroba dwubiegunowa) zostały rozpoznane przez lekarza.

Mogą oczywiście korzystać z niego także osoby, które mają po prostu głębokie i częste zmiany nastroju, pamiętając, że nikt nie powinien wyciągać pochopnych wniosków np. na podstawie tego, że jego nastrój zmienia się w taki czy inny sposób. Żadne oznaczenia nastroju nie mogą być dowodem na występowanie lub niewystępowanie choroby.

Ten portal nie służy do rozpoznawania chorób afektywnych.
Choroby rozpoznają lekarze.

Różnica między samooceną osoby z ChAJ (Choroba Afektywną Jednobiegunową – Depresją) i ChAD (Chorobą Afektywną Dwubiegunową ) polega na tym, że pacjenci z ChAJ mogą się czuć jedynie źle, prawie dobrze lub dobrze – i ich pogląd subiektywny jest równy sytuacji obiektywnej (w przybliżeniu, ponieważ zwykle otoczenie postrzega pacjenta jako nieco zdrowszego niż on sam siebie). Natomiast w ChAD z punktu widzenia obserwatora zewnętrznego może być również jedynie źle, prawie dobrze lub dobrze, jednak z punktu widzenia podmiotu, który się obserwuje wchodzą w grę takie sytuacje jak bardzo dobrze, niezwykle dobrze, super dobrze i tak dalej.

Te stany są oczywiście niezwykle trudne do samooceny, a część z nich jest do samooceny niemożliwa. Cenną informacją dla lekarza będzie to, że takie stany (podwyższenie nastroju i/lub napędu) w ogóle się zdarzają, nawet jeśli ocena ich nasilenia będzie zupełnie nieadekwatna. Na ogół pacjenci z ChAD bardzo zaniżają ocenę swoich górek, a otoczenie nieco zawyża taka ocenę. Bardzo ważne z punktu widzenia psychiatry jest także wychwycenie faz mieszanych, czyli wszystkich przejść przez „0” (szybkich i niestabilnych), więc i to powinno się na wykresie znaleźć. Jeszcze raz powtarzam – szczegóły nie są istotne i nie o nie tu chodzi – chodzi o trend.

Monitorowanie swojego nastroju może być jednak przydatne także dla tych, którzy mają częste okresy obniżonego samopoczucia lub dosyć głębokie wahania nastroju

Prof. hab. dr n. med. Łukasz Święcicki
konsultant TacyJakJa.pl 2008-2016Zarejestruj się bezpłatnie

Dzisiaj jest 3474 dzień działania Depresja/ChAd / TacyJakJa.pl

Liczba osób które założyły dzienniczek 4082

Choroby

Depresja/Chad Padaczka Astma Niedobór wzrostu Po kryzysie psychotycznym Stwardnienie rozsiane Reumat. zapalenie stawów Reumatyzm u dzieci MIZS