Choroby

Artykuły

Astma? Może spróbuj nie ścielić rano łóżka ….


Astma? Może spróbuj nie ścielić rano  łóżka ….

Przeciętne łóżko domem dla około 1,5 miliona roztoczy. Roztocza mają mniej niż milimetr długości, żywią się resztkami złuszczonego ludzkiego naskórka, a same produkują silne alergeny, które wdychamy przebywając w pościeli. Ciepło i wilgoć jakie zwykle panują pod ciepłą kołderką są dla roztoczy idealnymi warunkami dla rozwoju.

Zabieg tak prosty jak pozostawienie nie zasłanej pościeli w naszym łóżku może znacznie zredukować ilość roztoczy – poprzez wywietrzenie wilgoci z pościeli i materaca, zmieniamy warunki rozwoju roztoczy na niekorzystne - w suchych warunkach roztocza umierają.

Wiadomość ta zapewne ucieszy wielu mężczyzn i nastolatki.

Druga wiadomość jest taka, że samo nie ścielenie to nie koniec walki z roztoczami w łóżku.

W czasie mrozów, gdy za oknem jest poniżej -15°C, raz w tygodniu na kilka godzin należy wystawić materac na balkon, bo w niskiej temperaturze giną roztocza żyjące w kurzu. Pościel w mrozy należy wietrzyć codziennie, podobnie jak w słoneczny, ale suchy dzień.

Astmatykom zaleca się także regularne pranie poduszki i kołdry (najlepiej z włókien syntetycznych) w temperaturze powyżej 60°C, a także częste zmiany poszewek i prasowanie ich przed założeniem. Wszystkie te zabiegi tępią roztocza w naszym łóżku.

Możesz więc nie ścielić łóżka, ale zdecydowanie napracujesz się przy zabiegach z pościelą i poszewkami…

Na podst. Kingston University Report on-line