Choroby

Artykuły

Problemy stomatologiczne u dzieci z niedoborem wzrostu


Problemy stomatologiczne u dzieci  z niedoborem wzrostu

Problemy stomatologiczne nie są głównym zmartwieniem rodziców dzieci z niedoborem hormonu wzrostu, jednakże w pewnym momencie dają o sobie znać pod kilkoma postaciami.

Opóźnienie wymiany uzębienia

Niedobór hormonu wzrostu wpływa na wiele procesów rozwojowych, w tym także na rozwój kości twarzy i uzębienia dziecka, co bywa różnie nasilone, a także rzadziej zauważane przez rodziców i lekarzy.

U dzieci z niedoborem wzrostu zęby mleczne ulegają wymianie na stałe 2-5 lat później, a więc dziecko w wieku 10-12 lat może nadal posiadać uzębienie mleczne. Jednocześnie wyrzynające się zęby stałe prowadzą często do widocznych wad uzębienia, wymagających korekcji aparatem ortodontycznym. U dzieci z niedoborem hormonu wzrostu występują także często braki w stałym uzębieniu.

Mikrogenia czyli małożuchwie

Hormon wzrostu oddziaływuje silnie rozwój kości nie tylko długich ( rąk i nóg), ale także kości czaszki, w tym szczęki, a zwłaszcza żuchwy. W sytuacji niedoboru hormonu wzrostu spotyka się często dzieci z nieproporcjonalnie mniejszą żuchwą i cofniętą bródką. Taką wadę zgryzu nazywa się małożuchwiem (mikrogenia). Dzieci te, poza leczeniem przyczyny hormonem wzrostu wymagają często zastosowania specjalnych aparatów korekcyjnych. Poprawa w proporcjach szczeki i żuchwy następuje zwłaszcza w momencie włączenia leczenia hormonem wzrostu, dlatego najlepiej przygotowując się do rozpoczęcia terapii wcześniej skonsultować się z lekarzem ortodontą i ewentualnie zamówić aparat korekcyjny.

Podatność na próchnicę

Zęby dzieci z niedoborem hormonu wzrostu są także czasem bardziej miękkie i mniej odporne na próchnicę, niż zęby dzieci zdrowych. Dlatego częste wizyty u stomatologa, dbanie o higienę jamy ustnej, fluorowanie czy lakierowanie zębów, ma tutaj szczególne znaczenie.

Dzieci z niedoborem hormonu wzrostu mają szereg problemów nieznanych dzieciom rosnącym prawidłowo, mają jednak także wiele normalnych radości w swoim dzieciństwie i warto zadbać, aby nie musiały wstydzić się swojego uśmiechu….

Na podst. wywiadu z Kirt E. Simmons, D.D.S., Ph.D.,Director of Craniofacial Orthodontics Arkansas Children’s Hospital, Department of Burgery, University of Arkansas Medical Sciences Little Rock, Arkansas - www.magicfoundation.org