Choroby

Artykuły

Pigułka antykoncepcyjna a astma


Pigułka antykoncepcyjna a astma

Kobiety chorujące na astmę obserwują pogorszenie objawów astmy w pewnych momentach cyklu miesięcznego. Badania zdają się potwierdzać, że zmiany poziomu hormonów w cyklu miesięcznym nasilają odczyn zapalny w drogach oddechowych, natomiast przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych – może łagodzić objawy astmy…

Badanie opublikowane w listopadzie w piśmie medycznym Chest wykazało, że u kobiet nie przyjmujących hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, wysoki poziom estrogenów w pierwszym okresie cyklu był związany z niskim poziomem wydychanego tlenku azotu, który jest wskaźnikiem odczynu zapalnego w drogach odechowych.

Z kolei u kobiet tych w drugiej połowie cyklu miesięcznego, kiedy podwyższeniu ulega poziom innego hormonu płciowego – progesteronu, następowało pogorszenie objawów astmy, czego potwierdzeniem był wyższy poziom tlenku azotu w wydychanym powietrzu.

Ponieważ hormonalne tabletki antykoncepcyjne hamują owulację komórki jajowej właśnie poprzez utrzymywanie w miarę stałego poziomu hormonów, mogą one w sposób istotny poprawić przebieg astmy w drugiej połowie cyklu u kobiet przed okresem przekwitania.

"Badanie to jest pierwszym krokiem w kierunku określenia wzajemnych zależności między astmą a żeńskimi hormonami płciowymi” – powiedział autor badania Dr. Piush Mandhane, profesor w Klinice Pulmonologii Dziecięcej w University of Alberta w Kanadzie.

Badanie to było przeprowadzane na razie na bardzo małej grupie badanych (17 kobiet) i wymaga potwierdzenia w dużym badaniu z odpowiednio dobraną grupą pacjentek.

Na podst. Piush Mandhane, M.D., Ph.D., University of Alberta, Canada; Jennifer Appleyard, M.D., November 2009, Chest