Choroby

Artykuły

Pyły z wulkanu Eyjafjallajökull a zaostrzenie astmy


Pyły z wulkanu Eyjafjallajökull  a zaostrzenie astmy

Pierwsze opady cząsteczek chmury pyłu wulkanicznego już trwają, a specjaliści twierdzą, że islandzki wulkan może emitować pyły jeszcze przez długie miesiące. Czy pył wulkaniczny jest groźny dla osób chorych na astmę ?

Pył wulkaniczny składa się ze zmielonych części skał - ziaren kwarcu, kryształów szkła, węglowej sadzy – cząsteczek o stosunkowo dużej średnicy przekraczającej 3 mm. Poza tym pył zawiera dwutlenek siarki, substancje drażniącą po przekształceniu się w kwas siarkowy i siarczany.

Duże cząsteczki pyłu ze względu na swój ciężar opadają blisko miejsca erupcji wulkanu. Cząsteczki lekkie mają małą siłę grawitacji i pozostają zwykle wysoko w górnych częściach atmosfery, a podczas przemieszczania ulegają rozproszeniu.

Jednak część cząsteczek pyłu wulkanicznego pokona kilkanaście tysięcy kilometrów, jakie dzieli nas od wulkanu Eyjafjallajökull i dotrze do Polski. Jak twierdzi prof. Bernard Banaszek, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Geriatrii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu – prawdopodobieństwo, żeby pył zaszkodził osobom zdrowym lub pogorszył stan osób chorych jest znikome. W te wakacje odradza się jednak osobom chorym na choroby dróg oddechowych podróże na Islandię.
Gdyby sytuacja uległa pogorszeniu i doszło do emitowania większej ilości pyłu i zwiększonego opadu w regionie Polski – trzeba uważnie śledzić komunikaty i reagować na objawy takie jak przekrwienie i spuchnięcie spojówek, zwiększona ilość wydzieliny i kaszel. Wówczas należałoby ograniczyć przebywanie na „świeżym” powietrzu, oraz stosować zabiegi higieniczne (częstsze spłukiwanie ciepłą wodą odkrytych części ciała, stosowanie sztucznych łez do worka spojówkowego, pielęgnacja śluzówki nosa solą fizjologiczną) oraz być może zastosować leki przeciwhistaminowe.

Na podst. Medical Tribune 8/2010