Aby zadać pytanie konsultantowi - trzeba zarejestrowac się w portalu TacyJakJa.pl

zarejestruj się bezpłatnie


Dr n. med. Agata Bednarek
Aby zadać pytanie konsultantowi - trzeba zarejestrowac się w portalu TacyJakJa.pl

zarejestruj się bezpłatnie


Dr n. med. Elżbieta Skorupska

Zarejestruj się bezpłatnie
Jak Maciek przestał być Małym.
Melania Żakówna

Zmierz dziecko

Prawidłowe mierzenie dzieci

Prawidłowe ważenie dzieci

Prawidłowe ważenie

Prawidłowe ważenie

Określenie masy ciała, którą potocznie nazywa się wagą, wydaje się czynnością prostą. A jednak jak każdy pomiar przeprowadzany u człowieka, tak i zważenie wymaga pewnych przygotowań.

Przede wszystkim zbadajmy czy domowa waga jest dostatecznie dokładna! Można to zrobić za pomocą odważników lub sprawdzając jaki wynik wskaże po położeniu na niej jakiegoś ciężkiego przedmiotu, uprzednio zważonego w sklepie. Jeśli nasza waga okazała się wiarygodna, to należy się jeszcze tylko upewnić, czy miejsce w którym będziemy przeprowadzać pomiary ma równą podłogę.

Najlepiej przeprowadzać pomiar masy ciała o tej samej porze dnia, na przykład rano po oddaniu porannej porcji moczu.

Osoba ważona powinna wejść na wagę w samej bieliźnie, zawsze bez butów!

Wynik pomiaru powinien zostać zapisany z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, np. 23,7 kg. W przypadku wagi zaopatrzonej w elektroniczny wyświetlacz, wynikiem pomiaru będzie liczba odczytana po kilku sekundach pozostawania osoby ważonej w bezruchu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych dzieci, zazwyczaj szczególnie ruchliwych.

Odrębną kwestią jest interpretacja wyniku pomiaru masy ciała, co najlepiej pozostawić pediatrze. Pamiętajmy, że masa ciała dziecka, jak i osoby dorosłej nie jest zależna od wieku, a od wysokości ciała. I tak wysokość ciała 6-letniej polskiej dziewczynka wynosi średnio 116,5 cm, przy czym niska 6-latka mierzy nie więcej niż 107,5 cm, natomiast szczególnie wysoka co najmniej 127,5 cm. Należy podkreślić, że podane wartości są właściwe dla dzieci, które wkrótce (za kilka tygodni) ukończą sześć lat lub niedawno miały szóste urodziny. Po uwzględnieniu zakresu wysokości ciała 6-letnich dziewczynek okazuje się, że masa ciała najniższych wynosi średnio nie więcej niż 16,3 kg, a najwyższych około 29 kg! Tym samym chcąc ustalić ile względem rówieśników powinno ważyć Państwa dziecko, trzeba zwrócić się do pediatry, który oceni najpierw wysokość ciała, a dopiero potem określi należną masę ciała.

Poza wyjątkowymi przypadkami pomiar masy ciała nie powinien być ponawiany zbyt często, a z pewnością nie codzienne. Dzieci i młodzież bez nadwagi wystarczy ważyć co 3 - 6 miesięcy, natomiast częściej jeśli zaleci to lekarz lub jeśli obserwowane jest nadmierne chudnięcie lub otłuszczanie się.

Pamiętaj, że prawidłowy ciężar ciała przy danym wzroście nie świadczy jeszcze o tym, że prawidłowa jest również zawartość tłuszczu - tę trzeba by zmierzyć oddzielnie. Poza tłuszczem na relacje wagowo-wzrostowe ma wpływ także masa mięśni, kości i zawartość wody, a udziały tych składników w ogólnej masie ciała są zmienne.

Zmierz dziecko Jak wazyć Jak mierzyćZarejestruj się bezpłatnie

Dzisiaj jest 3241 dzień działania NW / TacyJakJa.pl

Liczba osób które założyły dzienniczek 1229

Choroby

Depresja/Chad Padaczka Astma Niedobór wzrostu Po kryzysie psychotycznym Stwardnienie rozsiane Reumat. zapalenie stawów Reumatyzm u dzieci MIZS