Choroby

Artykuły

Stosowanie siatek centylowych może pomóc w rozpoznaniu wielu chorób


Stosowanie siatek centylowych może pomóc w rozpoznaniu wielu chorób
  • Siatki centylowe wzrostowe i wagowe są niedostatecznie wykorzystywane przez lekarzy pediatrów
  • Obserwowanie trendu jest ważniejsze niż ocena samej wartości pomiaru
  • Zahamowanie tempa wzrostu dziecka widoczne na siatkach centylowych może pomóc w szybszym rozpoznaniu wielu chorób, np. choroby  Leśniowskiego-Crohna

„Chciałbym zaapelować do lekarzy o stosowanie siatek centylowych” – pisze w artykule „Dziecko, które leczono jak niedopasowane puzzle”  (Medical Tribune 9/2016) dr hab.med. Piotr Albrecht – „Nienanoszenie wartości na siatkę centylową, tylko posługiwanie się bezwzględnymi wartościami to jeden z największych błędów.  Na sto książeczek zdrowia, które oglądam, średnio tylko w sześciu przypadkach narysowana jest krzywa wzrostu i masy, z czego cztery przez same matki. (..) Rysowanie siatek pozwala wychwycić szereg patologii, jak również chorobę Leśniowskiego-Crohna kilka miesięcy, a  nawet lat wcześniej.”

W cytowanym artykule przedstawiono przypadek chłopca, leczonego przez kilku specjalistów, z których każdy skupiał się na „swoim” objawie, pozornie odległym od pozostałych. Tymczasem choroba podstawowa (Leśniowskiego-Crohna) objawiająca się bólami brzucha po posiłkach i biegunkami doprowadziła do zahamowania wzrostu i wyniszczenia organizmu dziecka.
W okresie rozwojowym  niedożywienie jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ staje na przeszkodzie osiągnięcia szczytowej masy kostnej (sprzyja osteoporozie w przyszłości), wpływa na zahamowanie wzrostu i opóźnia dojrzewanie płciowe.
Regularne nanoszenie wzrostu i wagi  na siatki centylowe pomaga obserwować prawidłowy rozwój dziecka, a  zaobserwowanie spadku tempa wzrastania jest sygnałem ostrzegawczym, który przyspiesza postawienie diagnozy. Zaburzenia wzrostu to ważny objaw wielu schorzeń nie związanych z niedoborem hormonu wzrostu na tle niewydolności przysadki.