Choroby

Artykuły

Podaż witaminy D zmniejsza ilość zaostrzeń astmy u dorosłych


Podaż witaminy  D zmniejsza ilość zaostrzeń astmy u dorosłych

• W naszej szerokości geograficznej większość z nas ma niedobór witaminy D3.
• Podaż witaminy D zmniejsza ilość zaostrzeń astmy u dorosłych

Przegląd dotychczasowych badań dokonany  przez brytyjskich lekarzy i opublikowany w Cochrane Report, wskazuje, że podaż 500-1200 jednostek witaminy D/dziennie  może – przy jednoczesnej prawidłowej  terapii lekami przeciwastmatycznymi  zmniejszyć  ryzyko zaostrzeń astmy łagodnej i umiarkowanej u dorosłych, w porównaniu do grupy nie stosującej witaminy D.  Podaż  witaminy D nie ma wpływu na codzienną kontrolę astmy oraz stan oskrzeli.
Analizowane badania nie mówią o tym, czy efekt zmniejszający ryzyko zaostrzeń astmy obserwowany był tylko u chorych z niedoborem witaminy D czy u wszystkich.  Wnioskiem z tych analiz, jest rekomendacja, aby kontrola poziomu witaminy D3 była zlecana zlecona pacjentom z ciężką, zaostrzającą się często astmą.
Od kilkunastu lat wiemy, że witamina D ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Jej dobroczynne działanie stwierdzane jest w leczeniu coraz to innych schorzeń, takich jak stwardnienie rozsiane, depresja, reumatoidalne zapalenie stawów oraz właśnie astma.

Przeczytaj także:
Witamina D i kwas foliowy mogą łagodzić przebieg astmy
Niski poziom witaminy D sprzyja depresji?
Czy niedobór witaminy D ma związek z SM?
Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko RZS

Na podst. European Respiratory Society International Congress 2016.