Choroby

Artykuły

Ćwicząc mięśnie - trenujesz mózg


Ćwicząc mięśnie  -  trenujesz mózg

• Upośledzenie funkcji poznawczych, takich jak uwaga, pamięć, koncentracja należy do kluczowych objawów schizofrenii (objawy negatywne)
• Objawy te słabiej odpowiadają na leczenie neuroleptykami niż objawy wytwórcze schizofrenii ( urojenia, omamy, podejrzliwość, wrogość)
• Program regularnych ćwiczeń tlenowych prowadzony przez trenera wydaje się istotnie poprawiać funkcje poznawcze u chorych na schizofrenię

Podsumowanie publikacji medycznych, dokonane przez lekarzy brytyjskich z Institute of Brain   w wskazuje, że chorzy na schizofrenię, którzy regularnie uprawiają ćwiczenia aerobowe,  odnotowują  (poza wzrostem tężyzny fizycznej)  znaczącą poprawę funkcji poznawczych,  takich jak  pamięć, koncentracja, czy komunikacja interpersonalna .
Ćwiczenia aerobowe (tlenowe) to ćwiczenia, podczas których krew jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie mięśni na tlen  (w przeciwieństwie do ćwiczeń anaerobowych czyli beztlenowych, gdzie bardziej intensywny trening zmusza mięśnie do spalania  beztlenowego). Ćwiczenia aerobowe obejmują kilka dużych grup mięśni, są raczej równomierne i jednostajne, ale zmuszają organizm do przyspieszenia metabolizmu. Przykładem takiego ćwiczenia jest szybki marsz. Większa intensywność i  dłuższy czas ćwiczeń korelują z lepszymi wskaźnikami w badaniu psychologicznym. 
Ćwiczenia neuromotoryczne, takie jak yoga czy tai-chi, mają lepszy wpływ na pamięć długoterminową.

Okazuje się, że aktywność  fizyczna to nie tylko walka z otyłością  i aktywizacja chorego , ale także szansa na poprawę jego pamięci i koncentracji . 

 

Na podst. Aerobic Exercise Improves Cognitive Functioning in People With Schizophrenia: A Systematic Review and Meta-Analysis. Schizophrenia Bulletin , on-line publ. August 2016