Choroby

Artykuły

Wyjdź z domu i graj z przyjaciółmi


Wyjdź z domu i  graj z przyjaciółmi

Zarówno gry RPG, Geocatching, jak i najnowsze gry komputerowe typu Pokemon Go  rozgrywające się w tzw. rozszerzonej rzeczywistości mogą pomagać osobom w depresji, zachęcając je do wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu, w towarzystwie innych.

Gry komputerowe są częścią życia kolejnego już pokolenia.  Uwiązanie do konsoli czy ekranu nie sprzyja kontaktom społecznym ani tężyźnie fizycznej. Dlatego rodzice wielu młodych osób z radością powitali pojawienie się gier typu RPG (Role Playing Game), nieraz zwanymi  grą wyobraźni. Są to gry towarzyskie  oparte „ na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci .Cała rozgrywka  toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł” (Wikipedia). Zaletami tego typu gier jest przede wszystkim fakt, że angażują one grupę osób, które ze sobą rozmawiają, uruchamiają wyobraźnię,  spędzają wspólnie czas, nierzadko na świeżym powietrzu (jako że rozmowa nie wymaga komputera). 
Inne gry, które wzmacniają relacje społeczne i skłaniają do aktywności fizycznej to Geocatching, „gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy.  Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych” (Wikipedia).

Najnowsza gra na smartfony z systemem Android -  Pokemon Go -  jest owocem współpracy firmy  Pokemon Company i koncernu Google. Jak czytamy na portalu gry-online.pl  „Gra Pokemon GO pozbawiona jest klasycznej warstwy fabularnej, a celem rozgrywki – podobnie jak w większości odsłon popularnego cyklu – jest zbieranie tytułowych stworków, a następnie trenowanie ich i wystawianie do walki na specjalnych arenach. Choć gra czerpie z typowych dla serii Nintendo elementów mechaniki, a podczas zabawy zajmujemy się głównie eksploracją świata w poszukiwaniu kolejnych gatunków Pokemonów, główna różnica polega jednak na tym, że rolę wirtualnego, wykreowanego na potrzeby gry świata, zastąpił świat realny, rejestrowany za pomocą wbudowanej kamery urządzenia mobilnego. Rolą gracza jest zaś jego przemierzanie przy użyciu wirtualnego awatara i szukanie ukrywających się w nim stworków za pomocą smartfona. W pierwotnej wersji gry znalazło się 150 klasycznych Pokemonów i co ciekawe, podczas zabawy łapiemy je w ich naturalnym środowisku (np. Pokemony trawiaste w lesie, a wodne w okolicach rzek, jezior czy mórz).”
Gra, która została wypuszczona na rynek w początkach czerwca szybko stała się hitem  w mediach społecznościowych. Liczne wpisy na FaceBooku i Twitterze pokazują, że gra ma także zupełnie niespodziewany pozytywny wpływ na samopoczucie osób z depresją i nerwica lękową.  Pojawiają się wpisy osób z problemami psychicznymi, które dzięki tej  grze zaczęły  spędzać czas na świeżym powietrzu ,  mimochodem  fundując sobie całkiem niezłą dawkę wysiłku fizycznego. A ten jak wiadomo nie od dziś wpływa na poprawę nastroju, podobnie jak dzienna dawka światła słonecznego.

Na podst.

  • Wikipedia
  • Gry-online.pl
  • Medscape WebMD Health News 'Pokemon Go' Has People Moving and Feeling Better’ July 2016