Choroby

Artykuły

Zaburzenia snu w chorobach przewlekłych


Zaburzenia snu w chorobach przewlekłych

30 września 2015 roku gościliśmy na czacie doktora hab. n. med. Adama Wichniaka, lekarza psychiatrę, specjalistę leczenia zaburzeń snu z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Tematem spotkania były zaburzenia snu w chorobach przewlekłych. Czat moderowała plexxo. Oto zapis pytań i odpowiedzi:

Ile snu potrzebuje przeciętnie organizm zdrowego człowieka ? Czy osoba chorująca przewlekle potrzebuje więcej snu ?
AW: Dorosłe osoby powinny spać nie mniej niż 7 godzin dziennie, choć niektórzy dobrze się czują mimo krótszej ilości snu i ich to zalecenie nie dotyczy. Choroby przewlekłe rzeczywiście zwiększają potrzebę snu


Czy manię wywołuje brak snu czy też mania wywołuje brak snu?
AW: Mania powoduje znaczne zmniejszenie potrzeby snu. Jeśli pacjent zgłasza, że prawie w ogóle nie sypia, a mimo to czuje się świetnie w ciągu dnia, lekarz oceniając stan psychiczny zwraca uwagę na występowanie manii. Z drugiej strony u osób, które chorują na chorobę afektywną dwubiegunową lub mają osoby chorujące na tę chorobę w rodzinie częste ignorowanie potrzeby snu może wywołać manię.

Czy Arechin może powodować problemy ze snem? Konkretnie chodzi o to, że budzę się w nocy po ok. 5-ciu h snu i mam problem z ponownym zaśnięciem. W dzień chodzę zmęczona. Wcześniej też pojawił się u mnie ten problem przy stosowaniu tego leku, przeszło mi po 3-ech miesiącach. Obecnie po paromiesięcznej przerwie od chlorochiny wróciłam do jej stosowania i znowu nie mogę spać. Nie widzę innych możliwości występowania tego problemu tj. nie zmieniłam trybu życia, uprawiam sport. Nawet jak jestem bardzo zmęczona to śpię 5 godzin.
AW: - W chorobach reumatycznych i innych przewlekłych stanach zapalnych sen jest bardzo wrażliwy i często pojawiają się okresy bezsenności. Jeśli jednak dwukrotnie zaobserwowała Pani pogorszenie snu po Arechinie - należy porozmawiać o tym z Pani lekarzem, bezsenność może wynikać z przyjmowania tego leku. Jeśli możliwe jest stosowanie innego sposobu leczenia, można pomyśleć o zmianie leku

Czy ktoś jest w stanie zrezygnować z neuroleptyków, które bierze na sen zamiast benzodwuazepin? Jak tylko je odstawiam całkowicie - to nie mogę spać, nawet 3 dni z rzędu, a potem jestem nabuzowana i niespokojna.
AW: - Tak, prawie w każdym przypadku bezsenności należy próbować stopniowo odejść od leków promujących sen, lub stosować dawki bardzo niskie. W większości wypadków wymaga to jednakże zmiany stylu życia na bardziej aktywny i wdrożenia zasad behawioralnego leczenia bezsenności. Warto też pamiętać o tzw. "diecie snu". Chodzi o to, że chodzi się spać tylko na 6-6,5 godziny, po to, aby odbudować potrzebę snu. Problem z neuroleptykami wymaga niewątpliwie omówienia z psychiatrą.

Mam zaburzenie polegające na tym, że gdy śpię zwłaszcza na plecach to mogę nabierać powietrze ale nie mogę wydychać, bo im bardziej wydycham , to się bardziej zaciska w przełyku. Jak można to leczyć? Inni ludzie mówią że bardzo chrapię. Może to spowodowane jest moją tuszą, bo ważę ponad 100 kg, nadwaga zaczęła się odkąd zacząłem leczyć się psychicznie.
AW: - Zaburzenia oddychania bardzo często nasilają się w czasie snu. Szczególnie ważne jest, aby wykluczyć zespół bezdechu sennego. Nadwaga i otyłość są tu ważnym czynnikiem ryzyka. Powinien Pan zgłosić sie do lekarza rodzinnego po skierowanie do lekarza pulmonologa na badanie przesiewowe w kierunku zaburzeń oddychania w czasie snu. Liczne leki psychiatryczne nie powodują tycia, a część z nich może nawet ułatwiać chudnięcie. Proszę omówić z lekarzem psychiatrą, czy oprócz stosowania diety i zwiększenia aktywności sportowej, można coś zrobić z Pana lekami, aby masa ciała zmniejszyła się.

Jak sobie radzić z lękami zaraz po przebudzeniu czy to świadczy o jakiś zaburzeniach w zdrowiu ?
AW: - Często samopoczucie psychiczne jest gorsze w godzinach wczesnorannych, nie tylko u chorych z depresją, ale i zdrowych. Aby temu zapobiegać należy wstawać zawsze o tej samej porze i aktywnie rozpoczynać dzień (prysznic, posiłek, wyjście na światło słoneczne). Jeśli to nie pomaga i stany lękowe utrzymują się proponowałbym konsultację u lekarza psychiatry.

Nie wiem czy to problem leku Gilenja, który biorę (na stwardnienie rozsiane) , ale nie mogę się skoncentrować na śnie, wyciszyć. Moje myśli ciągle krążą wokół tego co się wydarzyło w danym dniu lub rozmyślam o czymś. Jestem wiecznie niewyspana i zmęczona. Czy może jakieś ziołowe leki by mi pomogły, bo nie chce nic silnego.
AW: - U takich pacjentów jak Pani w pierwszej kolejności wykonuje się interwencje poznawczo-behawioralne, tzn. wzmocnające rytmu snu i uczące radzić sobie z natłokiem myśli. Polegają one głownie na skróceniu czasu spędzanego w łóżku, regularnej aktywności fizycznej w ciągu dnia, nauce technik relaksacyjnych i właściwym planowaniu pór snu.

1 2 3