Choroby

Artykuły

Zaburzenia lękowe mogą przyspieszać proces starzenia


Zaburzenia lękowe mogą przyspieszać proces starzenia

Osoby aktualnie cierpiące na zaburzenia lękowe, mają wyraźnie krótsze telomery. Telomery to fragmenty chromosomów, które skracają się podczas każdego podziału komórki i uważane są za „licznik podziałów” i marker procesu starzenia się. Telomery skracają się szybciej na skutek szeregu czynników związanych ze stylem życia: nadwagą, niedowagą, nikotynizmem, alkoholizmem, chorobami przewlekłymi. Od niedawna okazuje się także, że choroby psychiczne mogą również wpływać na długość telomerów, a zatem na długość życia komórek naszego organizmu.

W lutym 2015 holenderscy naukowcy opublikowali w British Journal of Psychiatry wyniki badania, w którym przeanalizowali długość telomerów u ponad 2300 osób z aktualnymi zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami lękowymi w wywiadzie i w grupie kontrolnej zdrowych psychiatrycznie osób. Wśród osób aktualnie cierpiących na zaburzenia lękowe, napady paniki, fobię społeczną, agorafobię – stwierdzono wyraźnie krótsze telomery, czyli inaczej mówiąc – mniejszą rezerwę „zdrowych” podziałów komórkowych.

Podobny efekt zaobserwowano w innych badaniach u chorych na depresję. Nie wiadomo w jakim mechanizmie dochodzi do skrócenia telomerów u osób z wymienionymi wyżej zaburzeniami psychicznymi. Naukowcy obliczają, że skrócenie telomerów na skutek zaburzeń lękowych (poza innymi czynnikami ) redukuje czas przeżycia komórki o 4-5 lat. Zaskakujące jest także to, że ustąpienie zaburzeń lękowych pod wpływem leczenia zatrzymuje proces szybszego skracania telomerów.

Wygląda więc na to, że trwanie w stanie depresji i zaburzeń lękowych może skracać przeżycie naszych komórek.

I jak tu nie poddawać się niepokojowi?

Na podst.
Anxiety disorders and accelerated cellular ageing. Josine E. Verhoeven et al., British Journal of Psychiatry, published on-line: 5th February 2015
Obrazek z Wikipedia.org