Choroby

Artykuły

Kannabinoidy w leczeniu bólu w chorobach reumatycznych?


Kannabinoidy w leczeniu bólu w chorobach reumatycznych?

Podczas dorocznego  Kongresu Europejskiej  Ligi  Przeciw Reumatyzmowi  (EULAR), który miał miejsce w czerwcu  tego roku w Paryżu , Dr. Mary-Ann Fitzcharles  z Montrealu,  przedstawiła ciekawe podsumowanie  doniesień światowych dotyczących zastosowania pochodnych marihuany w leczeniu bólu związanego z chorobami reumatycznymi.

W medycznym zastosowaniu kannabinoidów najważniejsze wydaje się rozróżnienie pomiędzy paleniem marihuany (która składa się z ponad 60 kannabinoidów (w tym mających działanie psychogenne ) oraz 100 innych substancji o nieznanym profilu działania ), a lekami na bazie jednego lub dwu wyekstrahowanych kannabinoidów o preferowanym działaniu.  Niestety w prasie popularno-naukowej te dwa pojęcia często stosowane są wymiennie. 

Okazuje się, że receptory CB1 i CB2 zarówno dla kannabinoidów produkowanych przez nasz własny  system nerwowy ( tzw. endokannabinoidów), jak i dla kannabinoidów podawanych jako leki – znajdują się nie tylko w mózgu, ale także w rdzeniu kręgowym oraz tkankach stawów. Podczas choroby reumatycznej, na skutek aktywacji systemu bólowego przez stan zapalny zwiększa się ilość i aktywność receptorów.  Zablokowanie tych receptorów lekami kannabinoidowymi  blokowałoby bodźce bólowe płynące ze stawów (choć oczywiście nie leczyłoby samej choroby).

Obecnie badane są dostępne leki zawierające dwa kannabinoidy (THC i CBD),  z których THC jak wiemy – poza działaniem przeciwbólowym - wykazuje niestety pewien wpływ na  ośrodkowy układ nerwowy, mogący dawać w przyszłości zaburzenia pamięci, lub zaburzenia emocjonalne. 

W oczekiwaniu na czysty „pozytywny” kannabinoid, pacjenci  z chorobami reumatycznymi  stosują dostępne preparaty.  Jak podaje Dr Fitzcharles,  stanowią oni aż 65% pacjentów zarejestrowanych w kanadyjskim rejestrze osób stosujących leczniczo marihuanę.

EULAR to multidyscyplinarne forum dyskusyjne, składające się zarówno z lekarzy, rehabilitantów,  pacjentów reumatologicznych,  jak i  przedstawicieli  przemysłu farmaceutycznego. 

Na podst.
Medscape Rheumatology.  Marijuana for Arthritis and Pain: Is There a Role?  Bret S. Stetka, MD