Choroby

Artykuły

Wybierz aktywność!


Wybierz aktywność!

„Właściwe leczenie farmakologiczne i specjalistyczna rehabilitacja wprowadzone już od momentu wystąpienia pierwszych objawów choroby, stwarzają szansę na normalne funkcjonowanie”- mówi dr n. med. Lidia Darda-Ledzion – „ Ale zamierzony cel nie zostanie osiągnięty bez aktywnej postawy pacjenta”.

Kolejny film portalu TacyJakJa.pl poświęcony jest tym razem kompleksowej rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym. Pracownicy CKR w Konstancinie opowiadają o proponowanych chorym zajęciach i ćwiczeniach; programy terapeutyczne obejmują zarówno rehabilitację dla osób z niewielkimi objawami neurologicznymi, jak i ćwiczenia pomagające w codziennych czynnościach dla osób z zaawansowaną niepełnosprawnością. Oddzielną możliwością jest neurorehabilitacja : ćwiczenie pamięci i koncentracji z pomocą specjalnych programów komputerowych pod opieką psychologa.

Choć nadal dostęp do rehabilitacji nie jest w Polsce łatwy, sytuacja wolno poprawia się. Powstaje coraz więcej placówek oferujących tego typu terapię, także w ramach kontraktów z NFZ. Pierwszym i niezbędnym krokiem jest jednak aktywna postawa chorego – chęć wyjścia z domu i podjęcie wyzwania, jakim jest walka z objawami choroby.

„ Poukładałam sobie w głowie” - mówi w filmie Maja chora na SM- „ Choroba nie jest przede mną, nie jest obok mnie, ale jest za mną i daje mi sygnały, kiedy zwolnić i kiedy odpocząć”

Obejrzyj nasz film na YouTube „Wybierz Aktywność”