Choroby

Artykuły

Przygotuj się na wstrząs – Tydzień edukacji nt. anafilaksji


Przygotuj się na wstrząs – Tydzień edukacji nt. anafilaksji

Kampania „Przygotuj się na wstrząs” jest pożyteczną akcją edukacyjną jednej z firm farmaceutycznych, zorganizowaną z okazji Światowego tygodnia Alergii 2014.

W ramach kampanii w dniach 24-28 marca lekarze alergolodzy przyjmować będą nieodpłatnie na umówione wizyty w kilkudziesięciu przychodniach w całej Polsce. W czasie spotkania zainteresowane osoby otrzymają informację na temat objawów wstrząsu anafilaktycznego, oraz tego, jak zachować w razie wystąpienia pierwszych objawów u siebie lub u drugiej osoby.

Wstrząs anafilaktyczny to najcięższa reakcja organizmu na alergen, polegająca na zagrażającym życiu obrzęku górnych dróg oddechowych i dramatycznym spadku ciśnienia tętniczego. Reakcja taka może pojawić się w przypadku ukąszenia przez owada, przyjęcia uczulającego leku lub pokarmu. Pierwszymi objawami, pojawiającymi się nawet w kilka minut po zadziałaniu alergenu może być swędzący rumień lub wysypka, czasem gwałtowna biegunka lub wymioty, a następnie narastająca duszność, obrzęki twarzy i dróg oddechowych, dramatyczny spadek ciśnienia i utrata przytomności.

Wstrząs anafilaktyczny wymaga natychmiastowego postępowania ratującego życie, przede wszystkim usunięcia alergenu z otoczenia pacjenta, zabezpieczenia drożności dróg oddechowych , a także podania rozcieńczonej adrenaliny. Osoby z alergią narażone na wstrząs anafilaktyczny powinny zawsze posiadać przy sobie automatyczne ampułkostrzykawki z adrenaliną.

O zachowaniu w razie reakcji uczuleniowej na skutek ukąszenia owada pisaliśmy w artykule Idzie wiosna – znów będą żądlić... !

Zasady te odnoszą się także do innych sytuacji zagrażającego wstrząsu anafilaktycznego – nie wolno bagatelizować objawów i nie wolno pozostawać samemu - należy poprosić o pomoc sąsiada, a nawet obcą osobę.

Osoby chore na astmę znajdują się w grupie ryzyka ostrej reakcji anafilaktycznej.