Choroby

Artykuły

Listy o myślach samobójczych


Listy o myślach samobójczych

Przedstawiamy kolejną książeczkę wydawnictwa TacyJakJa.pl pt. „Listy o myślach samobójczych”, tym razem na trudny temat związany z kryzysem samobójczym. Jak rozumieć pojawienie się myśli samobójczych? - wszak nie zawsze są one związane z chorobą psychiczną. Jak radzić sobie w takim momencie, a także jak rozmawiać z osobą, która takie myśli ma? Na czym polega proces samobójczy? Na te i na inne pytania starają się odpowiedzieć wspólnie – zgodnie z konwencją poradników TacyJakJa.pl - zarówno osoby, które miały takie doświadczenie, jak i lekarz - dr n. med. Anita Młodożeniec, psychiatra i suicydolog.

„Czy nam się to podoba, czy nie – samobójstwo istnieje i pomimo starań, badań, rozwoju medycyny nadal wielu ludzi w ten sposób umiera.” – pisze dr Młodożeniec – „Żaden lekarz czy terapeuta, który pracuje z osobami w kryzysie samobójczym nie zaczyna rozmowy od negowania samobójstwa. Nic nie pomoże mówienie, że samobójstwo jest złe, niemoralne czy głupie… Może wręcz zaszkodzić”.

Autorzy książeczki nie dyskutują na temat wolności wyboru w kwestii odebrania sobie życia. Świadomość, że wybór taki ma każdy z nas, a linia graniczna jest bardzo cienka - była bolesnym doświadczeniem osób wypowiadających się w książeczce. Nie da się zabronić samobójstwa. Można za to nie oceniać i nie wartościować, natomiast skupić się na wsparciu i pomocy w przetrwaniu kryzysu. To jest możliwe …

„Pewnego dnia ustaliłam ze sobą, że chcę żyć. Jednak chcę żyć. Wymagało to ode mnie odwagi” – pisze plexxo z TacyJakJa.pl, a jej słowa stały się mottem tej książeczki.

Zapraszamy do lektury tej niezwykłej rozmowy. Książka do kupienia w naszej księgarnia w cenie 22zł.