Choroby

Artykuły

Leczenie Operacyjne MIZS


Leczenie Operacyjne MIZS

Leczenie operacyjne u dzieci rzadko wykonywane są przed zakończeniem procesu wzrastania. Jedynie w drastycznych sytuacjach, kiedy iniekcje dostawowe sterydów nie pomagają, a stawy ulegają znacznemu zniekształceniu, wykonywane są operacje przynoszące dziecku ulgę. Proces chorobowy powoduje przerośnięcie błony maziowej w stawie, co jest nie tylko bardzo bolesne, ale także ogranicza ruch w stawie i przyczynia się do uszkodzenia zarówno chrząstki , jak i kości. Trzeba wówczas usunąć nadmiar błony maziowej ze stawu operacyjnie (tzw. synwektomia). Dawniej wykonywano ją zawsze „na otwarto” tzn. przez rozcięcie stawu; obecnie coraz częściej stosuje się metodę artroskopową (wykonanie operacji narzędziami wprowadzonymi do stawu przez małe otwory wraz z kamerą).

Innym rodzajem operacji jest podcięcie ścięgien. Na skutek przewlekłego stanu zapalnego ścięgna mogą się zrosnąć z pochewką stawu i powodować przykurcz mięśni . Dotyczy to często zginaczy palców i wymaga operacji w obrębie nadgarstka. Po takich zabiegach czasem dzieci muszą spać w ortezach (stabilizatorach), aby zapobiec patologicznemu ułożeniu stawu i pogłębianiu deformacji kończyny.

Operacje kostne u dzieci wykonuje się bardzo rzadko. Dopiero w wieku dorosłym po zakończeniu procesu wzrastania przeprowadza się zabiegi naprawcze lub wymianę zniszczonych stawów na protezy. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy zniszczenie stawu jest tak zaawansowane, że operacje alloplastyki (założenia protezy stawu) biodra przeprowadza się nawet u 12-15-latków. Na podst. www.kidsgetarthritistoo.org