Choroby

Artykuły

Polacy coraz bliżej nowego leku przeciwpadaczkowego


Polacy coraz bliżej nowego leku przeciwpadaczkowego

W Zakładzie Chemii Bioorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), od kilku lat trwają prace nad nowym lekiem przeciwpadaczkowym o unikalnym mechanizmie działania poprzez blokowanie tzw. receptora sigma. Receptor sigma, uważany kiedyś za receptor czysto opioidowy, w ostatnich latach okazał się tworem o wiele bardziej skomplikowanym i biorącym udział w pobudzaniu i hamowaniu różnych procesów w mózgu. Lek opracowany przez Dr Annę Waszkielewicz wraz z zespołem pod kierownictwem prof. Henryka Marona , jest pierwszym związkiem działającym wyłącznie na receptor sigma, a zatem prezentuje on zupełnie nowy mechanizm działania.

W trakcie badań okazało się, że opracowana substancja jest także niezwykle skuteczna w leczeniu bólu neuropatycznego (bóle fantomowe, neuralgie po półpaścu, bóle u chorych na cukrzycę itp.)

- Związek jest aktywny w zwierzęcych modelach drgawek, odpowiadających padaczce typu grand mal, drgawkom psychomotorycznym oraz epileptogenezie czyli tworzeniu się ogniska padaczkowego. – mówi specjalnie dla TacyJakJa.pl Dr Anna Waszkielewicz - Co najważniejsze, związek jest też skuteczny w modelu drgawek opornych na lek przeciwpadaczkowy o nazwie lamotrygina. W tym modelu zdecydowana większość leków jest nieskuteczna i uważany jest on za zwierzęcy odpowiednik ludzkiej padaczki lekoopornej.

Autorka projektu prowadzi badania nad lekiem dzięki funduszom zdobytym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Lek przetestowano już w ramach Anticonvulsant Screening Project w National Institutes of Neurological Disorders and Stroke w Stanach Zjednoczonych w badaniach na zwierzętach i izolowanych komórkach. Próby na ludzkich ochotnikach rozpoczną się zapewne w ciągu 2 lat. Lek jest już opatentowany, a jego dalszym rozwojem i produkcją zainteresowane są liczne firmy farmaceutyczne.

Na podst.
Konsultacja Dr Anna Waszkielewicz
Nowy Lek z Krakowa. Puls Medycyny sierpień 2013