Choroby

Artykuły

Acetaminofen a astma


Acetaminofen  a astma

Acetaminofen (paracetamol) jest przeciwgorączkowym i przeciwbólowym lekiem często rekomendowanym alergikom i osobom chorym na astmę, ponieważ praktycznie nie wywołuje reakcji alergicznych jak aspiryna (astma aspirynowa), ketonal czy ibuprofen. Lek ten nie drażni śluzówki żołądka tak, jak aspiryna czy Niesterydowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) np. ketonal czy ibuprofen, a u osób z chorobami układu krążenia nie osłabia wydolności serca (jak np. diclofenac). Paracetamol bywa często stosowany u dzieci, którym do 12 roku życia nie wolno podawać aspiryny ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. Zespołu Rey’a ( zagrażające życiu piorunujące uszkodzenie wątroby). Paracetamol jest wygodny - można stosować w postaci czopków, syropu, tabletek czy wlewów dożylnych.

Z drugiej strony coraz więcej prac wskazuje, że stosowanie paracetamolu, zwłaszcza u małych dzieci wiąże się z częstszym występowaniem astmy w wieku starszym. Są na to dobre, randomizowane badania o wysokiej wiarygodności. Żadne z tych badań jednak nie dowodzi zależności przyczynowo-skutkowej między oboma zjawiskami. Przecież lek ten bywa przepisywany w sytuacjach infekcji dróg oddechowych, przebiegających z gorączką i bólem mięśni, a jak wiadomo nawracające infekcje są często pierwszym objawem astmy. Być może zatem paracetamol jest jedynie niewinnym świadkiem rozwoju astmy?..

Póki co nie ma żadnych podstaw do zakazu używania paracetamolu z powodu możliwego wpływu na rozwój astmy. Jednakże są już wiarygodne przesłanki do tego, aby unikać szafowania paracetamolem u dzieci.

Najlepszą alternatywą dla paracetamolu jest metamizol (pyralgina), który wykazuje podobnie silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (podobnie jak paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego). Jednak metamizol nie jest powszechnie dostępny na świecie (społeczeństwa zachodnie ze względu na genetyczną odmienność obarczone są ryzykiem nagłej agranulocytozy po metamizolu, w przeciwieństwie do społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej – przyp. Red), co wysuwa w tych krajach na prowadzenie ibuprofen jako ewentualny zamiennik paracetamolu.

Na podst.
The Association Between Acetaminophen and Asthma. Should Its Pediatric Use Be Banned? A. Martinez-Gimeno, L. García-Marcos. Expert Rev Resp Med. 2013;7(2):113-122.