Choroby

Artykuły

Sezon na pomidory


Sezon na pomidory

Zaczął się sezon na pomidory. Pachnące, świeże, prosto z krzaka… Niestety nie wszyscy je mogą jeść. Alergia na pomidory jest dość powszechna i sugeruje częstsze uczulenie na wiele innych produktów: ananasy, banany, melony, owoce cytrusowe. Natychmiastowe pieczenie i swędzenie warg, czasem puchniecie warg i oczu, uczucie spuchniętego gardła, odbijanie, zgaga, potem biegunka, czasem kaszel, rzadziej duszność i atak astmy – wskazują na uczulenie na któreś z białek pomidora: profilinę lub chitynazę. Chitynaza jest wrażliwa na gotowanie – zupa pomidorowa albo leczo nas nie uczuli . Profilina nie boi się gotowania.

Okazuje się, że trzy spośród czterech alergenów pomidora zwiększają swoje stężenie w miarę dojrzewania warzywa. Mniej dojrzały pomidor nie wywoła objawów uczulenia, bardziej dojrzały – tak.

Fabryczne testy żywieniowe nie zawsze wykazują alergię na pomidora – najpewniejszym sprawdzeniem jest wykonanie testów płatkowych z surowym lub/i gotowanym pomidorem oraz oznaczenie przeciwciał E na profilinę. Także kilkudniowa dieta eliminująca pomidory może pokazać czy faktycznie były one przyczyną uczulenia. Tak ciężko przecież odstawić te pyszne warzywa….

Nie należy mylić uczulenia na pomidory z paraalergią (nietolerancją). Paraalergia objawia się bólami brzucha, wzdęciem, przelewaniem, biegunką i złym samopoczuciem występującym po jakimś czasie od spożycia pomidorów (alergia występuje natychmiastowo!) i związana jest z zaburzeniami trawienia, które mogą pojawić się wraz z wiekiem.

Na podst.
Buczyłko K.: Nie tylko alergeny: pomidor. Alergia, 2013, 2: 16-19
Adios pomidory alergologia.com.pl