Choroby

Artykuły

Stwardnienie rozsiane a seks


Stwardnienie rozsiane a  seks

Wiele osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM) cierpi na dysfunkcje seksualne związane z chorobą. Ponieważ SM dotyka ludzi młodych jest to niebagatelny problem zarówno dla nich, jak i dla ich partnerów.

Dysfunkcje seksualne mogą mieć dwojaki charakter. Zaburzenia organiczne są związane z uszkodzeniem nerwów i obszarów, które są odpowiedzialne za erekcję, prawidłowe czucie w okolicach intymnych (często występuje drętwienie, bolesność, pieczenie pod wpływem zwykłego dotyku) . Niekiedy spastyczność mięśni uniemożliwia podjęcie współżycia.
Te zaburzenia fizjologiczne nieuchronnie prowadzą do kłopotów natury psychologicznej. Obniżona samoocena, poczucie własnej nieatrakcyjności , lęk przed krępującymi sytuacjami (np. w wyniku nietrzymania moczu) doprowadzają niejednokrotnie do spadku libido i unikania kontaktów seksualnych. Depresja często towarzysząca chorobie i specyficzna męczliwość charakterystyczna dla SM zmniejszają w sposób znaczący popęd seksualny.

Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują ,że 40%-80% kobiet oraz 50%-90% mężczyzn chorych na SM zgłasza zaburzenia związane z życiem seksualnym. Trzeba pamiętać, że ogólnie w całym społeczeństwie odsetek osób z problemami seksualnymi jest także bardzo wysoki i wynosi 30%-50%.

W Polsce podobne badania przeprowadzono w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w grupie 200 chorych z SM. Wynika z nich, że 8 na 10 kobiet zgłasza przynajmniej jedno zaburzenie seksualne, mimo to 70% z nich prowadzi aktywne życie seksualne w porównaniu do 60% mężczyzn z badanej grupy .

Osoby z SM rzadko mają okazję porozmawiać na ten temat z lekarzem, zwłaszcza w Polsce. Tymczasem część problemów dałoby się rozwiązać. W zaburzeniach erekcji u mężczyzn pomocne są powszechnie dostępne preparaty sildenafilu, tadalafilu czy vardenafilu. Nie zwiększają one libido, ale pomagają utrzymać erekcję, jeśli wystąpi naturalnie. Podanie papaweryny czy alprostadilu do penisa (w formie injekcji, żelu lub kremu docewkowego) rozszerza naczynia jamiste i pozwala na lepszą jakościowo erekcję.

Zaburzenia czucia ( ból, pieczenie, drażliwość) częste w okolicach intymnych u kobiet (po wyeliminowaniu infekcji układu moczowo-płciowego) bywają leczone amitryptyliną lub karbamazepiną. Suchość pochwy mogą wspomóc żele nawilżające lub (po menopauzie) globulki hormonalne.

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn z SM, zaburzenia czucia nie tylko zmieniają mapę miejsc erogennych, ale także powodują powstanie nowych obszarów, gdzie dotyk i pieszczota mogą okazać się niezwykle przyjemne, a także takich, gdzie pojawia się nadwrażliwość, ból lub inne nieprzyjemne doznania - i których partner powinien unikać. Poznawanie zmieniającej się mapy ciała może przyczynić się do pogłębienia intymności między partnerami . Ćwiczenie różnych sposobów dotyku w niestandardowych miejscach mogą wręcz wprowadzić urozmaicenie w dotychczasowym życiu intymnym.

Niezwykle ważne jest, aby nie porzucić życia seksualnego z powodu stwardnienia rozsianego. Udany seks daje dużo pozytywnych wzmocnień, potrzebnych tak zdrowemu jak i choremu.

Na podst.
• The American Association of Sexuality Educators, Counselors, and Therapists (AASECT)
• Jakość życia seksualnego u kobiet chorujących na stwardnienie rozsiane. Michał Lew-Starowicz, Rafał Rola . Przegląd Menopauzalny 2012; 5: 381–387

Zapraszamy do zakupu poradnika "Kobieta i SM" w naszej księgarni napisanego przez trzy lekarki: neurologa, ginekologa i anestezjologa.