Choroby

Artykuły

Osoby chore na schizofrenię, które nie przerywają leczenia antypsychotycznego żyją dłużej


Osoby chore na schizofrenię, które nie przerywają leczenia antypsychotycznego żyją dłużej

W październiku 2012 w piśmie Schizophrenia Bulletin opublikowano wyniki analizy z lat 1994-2004 ponad 2100 historii chorób dorosłych osób chorych na schizofrenię. Okazuje się, że chorzy, którzy stosowali się w przynajmniej 90% do zaleceń lekarzy i przyjmowali leki antypsychotyczne regularnie mieli ponad 25% niższe ryzyko śmierci niż osoby, które stosowały się w nie więcej niż 10% do zaleceń farmakologicznych.

Statystyka wykazała także, że każda dodatkowa w ciągu roku wizyta u psychiatry dawała obniżenie ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o 5%. Zapewne wizyty te pozwalały nie tylko dostosowywać leczenie, ale także monitorować niepożądane działania leków i przeciwdziałać zmianom metabolicznym: cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnieniu.

Kolejne spostrzeżenie z analizy ponad 2000 historii chorób dotyczy codziennego stosowania bardzo wysokich dawek neuroleptyków pierwszej generacji. Okazuje się, że ryzyko śmierci w tej grupie pacjentów było wyższe o 88%! Ryzyko śmierci było związane przede wszystkim (53%) z chorobami serca i układu krążenia.

Na podst.
Online Published: Schizophrenia Bulletin 12thOct 2012 John Hopkins Study