Choroby

Artykuły

Dużo nie znaczy lepiej – politerapia w leczeniu schizofrenii rzadko uzasadniona


Dużo nie znaczy lepiej – politerapia w leczeniu schizofrenii rzadko uzasadniona

W ostrej fazie psychozy lekarz skupia się na dobraniu leczenia tak, aby szybko ustąpiły lub uległy redukcji objawy wytwórcze – urojenia, omamy i pobudzenie. Blisko u 70% chorych nie udaje się uzyskać całkowitej remisji. Lekarze w tej sytuacji często zmieniają lek antypsychotyczny lub dołączają drugi. Praktyka kliniczna i mketaanalizy publikacji pokazują, że wśród psychiatrów istnieje także tendencja do stosowania politerapii ( kilku leków z różnych grup). Poza więcej niż jednym neuroleptykiem, chorzy często otrzymują też leki antydepresyjne ( zmniejszają ryzyko samobójstwa w okresie wychodzenia z psychozy) , normotymizujące (zapobiegają manii, pozwalają ustabilizować nastrój, działają uspokajająco), benzodwuazepiny (działają przeciwlękowo i nasennie). Nie zawsze jest to uzasadnione, zwłaszcza, że wszystkie leki psychotropowe mogą pogarszać funkcje poznawcze, spowalniać, utrudniać funkcjonowanie, powodować nienaturalny wzrost apetytu, czyli nasilać objawy negatywne u chorych po psychozie. Pacjent zniechęcony swoim „otumanieniem” zarzuca w końcu całą terapię i wysypuje tabletki do kosza.

„Mam dosyć żrenia leków, leżenia w łóżku po 24 g. na dobę i czucia się jak roślinka, wole się denerwowac, wkurzać i być jakoś w tym społeczenstwie, świecie” – pisze na forum TacyJakJa.pl aleksander15.

Przede wszystkim jednak nie istnieją wiarygodne badania wskazujące na większą skuteczność politerapii. Przeciwnie, jedna z prac bezspornie wykazała, że rezygnacja z jednego z dwu stosowanych neuroleptyków (czyli powrót do monoterapii) – nie pogorszył stanu pacjentów.

Niestety nie istnieją żadne wytyczne ani rekomendacje w kwestii doboru leków w leczeniu schizofrenii i każdy lekarz musi kierować się własną wiedzą, doświadczeniem i znajomością pacjenta. Wydaje się, że bardzo ważna jest rozmowa z pacjentem i wsłuchanie jego opinii, co jest dla niego najbardziej uciążliwe w utrzymujących się objawach choroby, a także jakie objawy niepożądane leków są dla niego najbardziej zniechęcające. Być może można z niektórych leków zrezygnować….

Na podst.
Polypharmacy for Schizophrenia. Jacob Ballon, T. Scott Stroup. Curr Opinion Psychiatry. 2013;26(2):208-213.

Tagi: schizofrenia, politerapia, monoterapia, neuroleptyk