Choroby

Artykuły

Przedwczesne dojrzewanie płciowe a wysokość ciała


Przedwczesne dojrzewanie płciowe  a wysokość ciała

Dojrzewanie płciowe u dziewcząt ma zwykle miejsce między 9 a 13 rokiem życia i objawia się pojawieniem się zawiązków piersi, owłosienia łonowego i pachowego, powiększeniem warg sromowych, pierwszą miesiączką, a także zmianami łojotokowymi na twarzy. U chłopców przeważnie w wieku 9-14 lat powiększa się worek mosznowy i prącie, a także pojawia się owłosienie na wzgórku łonowym i pod pachami, trądzik, zmienia się zapach potu, zaczynają się polucje nocne.

O Przedwczesnym Dojrzewaniu Płciowym (PDP) mówi się , kiedy występuje ono przed 8 rokiem życia u dziewcząt, a przed 9 rokiem życia u chłopców. Przedwczesne dojrzewanie płciowe wiąże się początkowo z przyspieszeniem wzrastania (dzieci są najpierw wyższe niż rówieśnicy), ale też z nieproporcjonalnie większym przyspieszeniem dojrzewania szkieletowego, a to oznacza, że zbyt szybko dochodzi to skostnienia stref wzrostu w nasadach kości długich, co ogranicza końcową wysokość ciała. Dziecko przedwcześnie dojrzewające najpierw „wystrzeli w górę”, ale potem za szybko przestanie rosnąć. Często finalnie proporcje ciała są zaburzone.

W idealnym systemie opieki zdrowotnej dziecko przedwcześnie dojrzewające płciowo powinno być objęte opieką lekarza endokrynologa-pediatry oraz psychologa. Lekarz endokrynolog-pediatra określa przede wszystkim zaawansowanie przedwczesnego dojrzewania z pomocą tzw. skali Tannera. Skala ta opisuje i punktuje łącznie wszystkie cechy dojrzewania dla każdej płci oddzielnie. Zwykle zleca także zdjęcie rtg nadgarstka i dłoni w celu określenia tzw. wieku kostnego; oceny dojrzałości szkieletowej powinien dokonywać doświadczony w auksjologii radiolog , ponieważ wymagane jest określenia kilkudziesięciu punktów kostnienia (od pewnego czasu w "świecie" robi to program komputerowy). Lekarz może także zlecić badanie poziomu hormonów w krwi i moczu oraz badanie rezonansu magnetycznego (MRI) głowy, USG jajników.

Przeważnie przedwczesne dojrzewanie płciowe jest łagodną odmianą normy – po prostu jajniki lub jądra zaczynają pracować wcześniej niż zwykle. Zawsze jednak – a zwłaszcza u chłopców - należy wykluczyć rzadkie, ale groźne przyczyny przedwczesnej dojrzałości płciowej, takie jak guz mózgu, gonad, nadnerczy, pierwotna niedoczynność tarczycy.
W przypadku, gdy zmiany zostały wychwycone odpowiednio wcześnie i istnieją ku temu wskazania - lekarz zaleca czasowe zahamowanie dojrzewania z pomocą leków (analogów GnRH), które hamują wydzielanie z przysadki hormonów pobudzających jajniki i jądra. Lek podawany jest w postaci zastrzyków co 4 tygodnie lub implantów, zwykle do 10-11 roku życia.

Jeśli przyczyna przedwczesnego dojrzewania związana jest z nadnerczami leczenie hormonalne (inna grupa leków) bywa zwykle konieczne do końca życia.

Przedwczesne dojrzewanie nie jest winą dziecka, ani jego wychowania ! Nie zależy od diety, „patologicznych” zainteresowań dziecka, ani uprawiania (lub nie) sportu. Trzeba pamiętać, że przedwczesne dojrzewanie płciowe jest ogromnym problemem dla dzieci. Nie radzą sobie z własną seksualnością, a nierzadko wzmożonym popędem płciowym, są wyszydzane w gronie rówieśników za swój inny wygląd. Zarówno te stresy, jak i gra hormonów powodują wzmożoną drażliwość i problemy psychologiczne. Dziecko przedwcześnie dojrzewające powinno otrzymać wyjątkowe wsparcie ze strony rodziców. Dziecku trzeba wyjaśnić, że nie dzieje się z nim nic „nienormalnego”, że przechodzi po prostu trochę wcześniej niż rówieśnicy proces dojrzewania. Jego koleżanki i koledzy wkrótce przejdą te same przemiany…

Na podst.
• Przedwczesne dojrzewanie płciowe. Prof. Maria Małecka-Tendera. Medycyna Praktyczna on-line
• WWW. MagicFoundation.org

wiek kostny, dojrzewanie płciowe