Choroby

Artykuły

Ruszajmy się - chorzy na RZS powinni szczególnie dbać o jakość swoich mięśni


Ruszajmy się - chorzy na RZS powinni szczególnie dbać o jakość swoich mięśni

U chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, którzy nie przykładają wagi do aktywności fizycznej z czasem maleje masa mięśniowa. Obrzęk i ból stawów zniechęcają osoby chore do regularnej aktywności fizycznej. Nieużywane włókienka mięśniowe maleją i zanikają, zastępowane przez tkankę tłuszczową. Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia sprawność chorych na RZS zapobiegając zanikowi jednostek kurczliwych mięśni. Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tyle ilość masy mięśniowej - co jej jakość.

Wyniki badania opublikowanego w końcu 2012 roku w Arthritis & Rheumatism wskazują jednoznacznie, że u chorych na RZS wysoka jakość mięśni (gęstość mięśni i mała ilość tkanki tłuszczowej) wiąże się bezpośrednio z lepszą sprawnością pacjentów, o wiele bardziej niż ilość masy mięśniowej.

Chorzy na RZS powinni ćwiczyć mięśnie różnych części ciała w sposób odpowiedni do stopnia zaawansowania choroby (przykładowe ćwiczenia dłoni - z filmem Ćwiczenia dłoni w RZS )

Ważne jest aby na początku zakładać indywidualny, możliwy do zrealizowania i krótkoterminowy plan ćwiczeń. Zalecana docelowa minimalna aktywność fizyczna to 30 minut ćwiczeń dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu.

Na podst.
Kramer HR i wsp. Arthritis & Rheumatism 2012;64(8):2438-50
Meeting Realistic Exercise Goals Helps Patients With RA. Medscape Medical News, August 2011