Choroby

Artykuły

Proste testy okulistyczne pomogą rozpoznać schizofrenię?


Proste testy  okulistyczne pomogą rozpoznać schizofrenię?

Analiza nieprawidłowych rytmów gałek ocznych podczas prostych testów okulistycznych, wskazała z 98,3 % precyzyjnością osoby chore na schizofrenię w badanej grupie, składającej się z 90 chorych na schizofrenię i 90 zdrowych osób.

Zaburzenia ruchu gałek ocznych podczas testów wydają się być niezmienne i niezależne od aktualnego leczenia neuroleptykami, płci czy palenia papierosów (nikotynizm wpływa na percepcję bodźców). Osoby chore na schizofrenię wykazywały np. deficyt podążania wzrokiem za wolno poruszającymi się obiektami.

Ten nieinwazyjny test byłby bardzo pomocny w diagnostyce schizofrenii, gdyby udowodniono, że jest specyficzny (swoisty) dla tej tylko choroby. tzn. czy jest pomocny w rozpoznaniu chorych na schizofrenię nie w grupie zdrowych, ale w grupie osób z innym schorzeniem np. chorobą dwubiegunową.

Testy tego typu wspierają teorię biologicznych podstaw schizofrenii - czyli poglądu, że ze schizofrenią powiązane są konkretne zmiany w budowie i funkcjonowaniu mózgu.

Na podst.
Biological Psychiatry Volume 72, Issue 9 , Pages 716-724, 1 November 2012
Simple Viewing Tests Can Detect Eye Movement Abnormalities That Distinguish Schizophrenia Cases from Controls with Exceptional Accuracy Philip J. Benson. Sara A. Beedie et al.