Choroby

Artykuły

Zespół Niespokojnych Nóg występuje częściej u chorych na stwardnienie rozsiane


Zespół Niespokojnych Nóg występuje częściej u chorych na stwardnienie rozsiane

Zespół Niespokojnych Nóg (ZNN) jest schorzeniem neurologicznym, które polega na nieodpartej potrzebie poruszania nogami, co łagodzi nieprzyjemne odczucia w kończynach dolnych : wrażenie ciężkości i zmęczenia, pieczenia, mrowienia lub palenia głęboko w mięśniach. Te przykre wrażenia zmuszają chorego do ciągłego poruszania palcami, stopami, nogami lub chodzenia, co przynosi ulgę. Ponieważ objawy pojawiają się podczas odpoczynku – podczas siedzenia czy leżenia - często nocą – są przyczyną bezsenności u części chorych, a u części powodem bezwiednego poruszania nogami podczas snu.

Analizując wieloletnie dane z badania obserwacyjnego 65 544 pielęgniarek amerykańskich (Nurses' Health Study II), stwierdzono, że Zespół Niespokojnych Nóg występuje częściej u kobiet z SM (około 15,5% ) niż w populacji ogólnej (6,4%). Aż czterokrotnie częściej występuję zwłaszcza ciężka forma Zespołu Niespokojnych Nóg, polegająca na napadach dolegliwości co najmniej 15 razy w miesiącu. Nie są to informacje zaskakujące, już bowiem w 2008 roku w innym badaniu wykazano już zależność między występowaniem ZNN w stwardnieniu rozsianym a uszkodzeniem rdzenia kręgowego przez proces demielinizacyjny.
Wiadomo, że ZNN Zespół Niespokojnych Nóg współtowarzyszy różnym chorobom przewlekłym, w których może dojść do zaburzenia przewodnictwa lub uszkodzenia nerwów czuciowych np. w cukrzycy, niewydolności nerek, reumatoidalnym zapaleniu stawów, przy anemii z niedoboru witaminy B12. Może wystąpić także w trakcie odstawiania leków z grupy antydepresyjnych, benzodwuazepin, neuroleptyków czy przeciwpadaczkowych.

Być może zatem jest tak, że różne schorzenia/stany doprowadzające do zaburzeń czucia głębokiego w nogach, dają podobne nieprzyjemne wrażenia pieczenia, palenia, ciężkości i zmęczenia nóg, z którymi chory walczy bezwiednie poruszając nogami i znajdując w tym ulgę.

A zatem, choć Zespół Niespokojnych Nóg brzmi niepoważnie, zawsze kiedy takie dolegliwości zaczynają się powtarzać, warto przebadać się czy u ich podłoża nie leży przyczyna w postaci innego schorzenia.

W 25% -75% ZNN jest schorzeniem neurologicznym występującym rodzinnie, a zaburzenia czucia głębokiego nie są związane z żadną chorobą przewlekłą.

Na podst.
Association of multiple sclerosis with restless legs syndrome and other sleep disorders in women. Neurology 2012; 78(19):1500-1506
Restless Legs Syndrome Ali M Bozorg, MD; Chief Editor: Selim R Benbadis, MD . Medscape References