Choroby

Artykuły

Opaska na nadgarstek pomoże przewidzieć napad padaczkowy?


Opaska na nadgarstek pomoże przewidzieć napad padaczkowy?

- Często rozmawiając z pacjentami, na pytanie co jest najtrudniejsze w tej chorobie, słyszę odpowiedź: ”Nie wiem kiedy spodziewać się napadu” – pisze profesor Joanna Jędrzejczak w najnowszej książce „I Ty możesz zachorować na padaczkę” – Napad może zaskoczyć chorego w każdym miejscu i o każdej porze: w pracy, w domu, w dniu ślubu, w czasie egzaminu, na wakacjach. To jest chyba najtrudniejsze…

Być może wkrótce uda się skonstruować proste urządzenie w postaci opaski na nadgarstek, które pozwoli ostrzec chorego na kilka, kilkanaście minut przed nadchodzącym napadem. Opaska skonstruowana przez profesor Rosalyn Pickard z Massachusetts Institute of Technology i lekarzy z dwu bostońskich szpitali, zawiera czujnik wysyłający delikatny prąd do skóry i mierzący zmiany jego natężenia odpowiadające zmianom przewodnictwa skóry. Nasz organizm reaguje na stres znacznie szybciej zmianami przewodnictwa skóry niż innymi objawami ze strony układu wegetatywnego jak np. poceniem się czy przyspieszeniem akcji serca lub oddechu. Jest to niezwykle czuły wskaźnik.

Czujnik pozwoli nie tylko ostrzec chorego przed zbliżającym się atakiem, ale także poinformować o ciężkości napadu. Ciężkość napadu nie zawsze jest proporcjonalna do czasu jego trwania – czasem napad jest krótki, ale wyładowania w mózgu bardzo intensywne. Sensor w opasce potrafi z czułością EEG pokazać nasilenie napadu padaczkowego; pozwala także określić czas powrotu normalnego zapisu fal mózgowych po napadzie. Okazuje się, że im wyższe przewodnictwo skóry podczas ataku, tym dłużej mózg pacjenta „dochodzi do siebie” po napadzie, wracając do normalnych oscylacji fal mózgowych. Jak wynika z co najmniej dwu badań klinicznych długi czas „dochodzenia do siebie” mózgu po napadzie może mieć związek z tzw. Nagłym Niespodziewanym Zgonem w Padaczce (SUDEP – Sudden Unexplained Death In Epilepsy) , który może wystąpić nawet kilka godzin po ciężkim napadzie padaczkowym. A zatem informacja na temat przedłużającego się powrotu zapisu normalnych fal mózgowych może zaalarmować chorego o konieczności udania się do szpitala celem obserwacji.

Opaska z sensorem powstała w projekcie badań nad stanem emocjonalnym dzieci z autyzmem. W trakcie badań okazało się jednak, że jest przydatna także w rejestracji napadów padaczkowych. Dalsze badania prowadzono zatem z dziećmi chorymi na padaczkę. W przypadku zespołów padaczkowych u dzieci, gdzie ilość napadów może wynosić kilkanaście do kilkuset dziennie, czujnik może być zaprogramowany tak, aby alarmował tylko w przypadku szczególnie ciężkiego wyładowania w mózgu. Obecnie sensor znajduje się na etapie badań u dorosłych chorych z różnymi postaciami padaczki.

Przeczytaj także: Holter do monitorowania napadów drgawek u chorych na epilepsję

Zdjęcie i tekst na podst:
MIT News 27.04.2012 http://web.mit.edu/newsoffice/2012/seizure-wrist-sensor-0427.html