Choroby

Artykuły

Pielegniarka - partner chorego w terapii i życiu z SM


Pielegniarka - partner chorego w terapii i życiu z SM

W dniach 31 maja - 1 czerwca 2012 czerwca odbyła się w Krakowie X Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Pacjent- pielęgniarka - partnerzy w działaniu", tym razem pod tytułem : "WSPÓŁCZESNE PROBLEMY TERAPEUTYCZNE I PIELĘGNACYJNE W WYBRANYCH CHOROBACH NEUROLOGICZNYCH."

W konferencji brali udział lekarze i pielęgniarki zajmujące sie leczeniem i opieką nad chorymi na stwardnienie rozsiane,chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, padaczkę, miastenię, czy nad chorymi po udarze. Dużo czasu wykładowego podczas dwu kolejnych sesji poświęcono roli opieki pielęgniarskiej nad chorymi na SM, oraz odmiennym zadaniom na każdym etapie leczenia SM. W ostrym rzucie choroby chory otrzymuje leczenie kortykosterydami, a następnie leczenie immunomodulujące mające na celu spowolnić postęp choroby i wydłużyć czas sprawności pacjenta.

Chory przyjmuje leki w formie zastrzyków podskórnych lub domięśniowych przez okres 2-5 lat:

  • codziennie s.c.– Octan glatirameru (Copaxone),
  • co drugi dzień s.c.- Interferon β 1 B (Betaferon, Extavia),
  • 1x tyg. i.m. – Interferon β 1 A (Avonex),
  • 3x tyg. s.c. – Interveron β 1 A (Rebif).

Na tym etapie leczenia pielęgniarka neurologiczna edukuje chorego jak przechowywać leki (niektóre należy trzymać w lodówce w temperaturze 2-8 °C) i jak je przygotowywać, a także jak wykonywać zastrzyki.

- Uczymy naszych pacjentów przygotowywania iniekcji w sposób aseptyczny - mówi starsza pielęgniarka Ewa Tkacz - Tłumaczymy jak dokonywać wyboru miejsca podania leku. Lek może być podawany w brzuch, ramiona, uda, biodra, ale musi być to miejsce niezainfekowane, bez blizn czy zmian barwnikowych. Pacjent musi pamiętać, ze lek należy podać najdalej do 3 godzin po jego rozpuszczeniu, najlepiej wieczorem. Wykonujemy razem z pacjentem wielokrotne ćwiczenia zastrzyków. Jeśli stosowane są autowstrzykiwacze - uczymy ich obsługi. Nasi pacjenci często mają pewne niesprawności, które utrudniają samodzielne podawanie leku. Zadaniem pielęgniarki jest rozpoznanie i zauważenie tych dysfunkcji i podjęcie decyzji czy zastrzyki będzie wykonywał chory czy ktoś z rodziny. Wówczas szkolimy opiekunów. Ważne jest też, aby osoba stosująca zastrzyki w domu wiedziała jak należy utylizować zużyte igły i strzykawki.

Pielęgniarki neurologiczne edukują chorego i jego opiekunów w temacie ewentualnych objawów niepożądanych leczenia immunomodulującego ( obrzęk, rumień i bolesność w miejscu wstrzyknięcia, objawy grypopodobne jak temperatura, dreszcze , pocenie się, zmęczenie, a także objawy psychiczne typu obniżenie nastroju, lęki).

- Pielęgniarka często spokojniej i dokładniej niż lekarz ma szansę opowiedzieć choremu jak mogą wyglądać objawy związane z leczeniem interferonami i jak sobie z nimi radzić - mówi Pani Ewa - Często radzimy, aby przy leczeniu interferonami przyjmować "swój" dobrze działający lek typu paracetamol czy ibuprofem na godzinę przed podaniem interferonu. Jeśli występują zmiany w miejscu wstrzyknięcia zaleca się okłady z lodu i zmianę miejsca podawania zastrzyku.

W sytuacji kiedy pojawiają sie kolejne rzuty SM lub choroba czyni powolne, ale systematyczne postępy niezwykle trudną rolą pielęgniarki jest wspieranie chorego zarówno merytoryczne, jak i psychiczne.

Często utrzymujemy bardzo bliskie kontakty z naszymi wieloletnimi pacjentami - mówi Pani Ewa Tkacz - /Doradzamy im jakie leki stosować w razie spastyczności mięśni, gdzie i jak kupić refundowane pieluchy, jaką dietę i tryb życia prowadzić. Jednak najważniejsze jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i możliwości stałego kontaktu ze swoją pielęgniarką. Tak samo ważne jak wspieranie w trudnych chwilach, jest wspólne z chorym czerpanie radości z pozytywnych wydarzeń w procesie leczenia i życiu osobistym.